Zamknij

Co zrobić z autem, którego nie opłaca się naprawiać?

09:53, 09.09.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:53, 09.09.2024

Remont samochodu nie opłaca się wtedy, kiedy koszt usunięcia usterek przekracza wartość naprawianego pojazdu. Najczęściej dzieje się tak w przypadku aut starych, z dużym przebiegiem lub po poważnych wypadkach drogowych. Jeśli więc nie ma sensu podejmować się naprawy, to co kierowca powinien ze swoim samochodem zrobić?

Sprzedaż na rynku wtórnym

Większość klientów na giełdach samochodowych poszukuje pojazdów sprawnych, ale są również osoby zainteresowane właśnie wrakami. Ktoś inny może po prostu uznać, że mimo usterek i tak warto się podjąć gruntownej naprawy lub poszukuje taniego samochodu na części zamienne, dlatego na portalach ogłoszeniowych, obok aut w dobrym stanie, są także egzemplarze poważnie zniszczone. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka sprzedaż najpewniej zajmie sporo czasu i raczej nie uda się wynegocjować wysokiej stawki za sprzedawany wrak.

Kasacja pojazdu

Jeśli właściciel nie jest zainteresowany sprzedażą na rynku wtórnym, bardzo wygodną opcją będzie zezłomowanie auta w legalnie działającej stacji demontażu. Skup aut w Bydgoszczy (https://kupimyauto.com/). przyjmuje pojazdy w każdym stanie, niezależnie od tego jaki jest ich wiek, przebieg, zakres uszkodzeń, można też do skupu sprzedać samochód zniszczony w wypadku drogowym. Auta, które nie kwalifikują się do naprawy i dalszego użytkowania są kierowane do kasacji. Pojazd jest złomowany zgodnie z obowiązującymi przepisami – kierowca otrzymuje zaświadczenie o zezłomowaniu auta, dzięki czemu może je wyrejestrować w wydziale komunikacji.

Oddając niesprawny samochód do kasacji można dostać znacznie wyższą kwotę niż podczas sprzedaży na rynku wtórnym. Skup zapewnia uczciwą wycenę i można z nim negocjować warunki umowy, nie ma też problemu z transportem – po auta, które nie da się dłużej jeździć, skup wysyła własną lawetę i robi to za darmo. Po samochody, które są jeszcze na chodzie, skup także zgłasza się w miejscu wygodnym dla klienta.

W przypadku kasacji starego samochodu bardzo ważne jest jednak, aby drugą stroną transakcji został skup działający zgodnie z prawem. Na nielegalnych złomowiskach można bowiem zarobić więcej, ale bez dowodu kasacji auta nie uda się wyrejestrować, a jeszcze gorzej będzie, kiedy sprzedany w ten sposób pojazd posłuży do przestępstwa.

Czy wolno samodzielnie sprzedawać wymontowane części?

Skupy zajmują się odzyskiwaniem części ze starych samochodów, może więc ich sprzedaż na własną rękę opłaci się jeszcze bardziej? O ile jednak wolno sprzedać używaną część samochodową, tak kompletny demontaż pojazdu bez zezwolenia jest nielegalny i grożą za to wysokie kary. Inaczej mówiąc to, co zostanie po wyjęciu cennych elementów przeznaczonych na sprzedaż, należy jeszcze zutylizować – wyrzucenie wraku na śmietnik czy porzucenie go np. w lesie jest zabronione.

Stacje demontażu przyjmują niekompletne wraki, ale przy zbyt niskiej masie złomowanego pojazdu (porównuje się ją z wartością wpisaną w dowodzie rejestracyjnym) naliczana jest opłata utylizacyjna. Jest ona na tyle wysoka, że ostatecznie samodzielna sprzedaż wymontowanych podzespołów często przestaje się opłacać i wygodniej będzie odwiedzić skup aut w Toruniu (https://kupimyauto.com/skup-aut-torun/).

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%