Zamknij

Druga szansa dla sołtysów, którym odmówiono świadczenia 300 zł. Jest projekt 

13:00, 10.02.2024 PAP
Skomentuj PAP PAP

Zgodnie z ustawą o świadczeniu pieniężnym dla sołtysów, osoby, które pełniły funkcję sołtysa przez co najmniej 8 lat, otrzymują dodatek do emerytury w wysokości 300 zł. Świadczenie przysługuje osobom, które pełniły funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres co najmniej 8 lat.  

Szybko jednak okazało się, że część sołtysów nie spełnia warunku sprawowania tej funkcji przez pełne 8 lat. Wynika to z tego, że w poszczególnych sołectwach sołtysi są wybierani w różnych terminach. W efekcie pojawiły się różnice w długości kadencji i łączne kadencje niektórych osób trwały np. 8 lat i 2 miesiące, a innych 8 lat bez kilku lub kilkunastu dni. 

 

Ponadto, osoby pełniące funkcję sołtysa po wejściu w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym otrzymywały decyzje odmawiające przyznania świadczenia. Dotyczyło to osób, które były sołtysami przed 1990 r. i „kończyły" swoje kadencje np. w maju, listopadzie, grudniu 1990 r. 

Dlatego projekt przewiduje zmianę warunku odnoszącego się do długości pełnienia funkcji sołtysa, tj. wskazano, że okres ten powinien trwać nie krócej niż 90 miesięcy, a także warunku dotyczącego tego okresu, uwzględniającego pełnienie funkcji sołtysa przed i po wejściu w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

 

Proponowane zmiany umożliwią także przyznanie świadczenia pieniężnego tym sołtysom, którzy pełnili funkcję sołtysa na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez okres nie krótszy niż 90 miesięcy. Ponadto, także tym sołtysom, którzy pełnili funkcję sołtysa przed 1990 r., a następnie kontynuowali tę funkcję po wejściu w życie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Możliwa jest zatem sytuacja, w której osoba będzie mogła otrzymać świadczenie nawet jeśli nie była wybrana na funkcję sołtysa na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ale pełniła tę funkcję po wejściu w życie tej ustawy. 

W wyniku zmiany przepisów, sołtysi, którzy otrzymali decyzje odmawiające prawa do świadczenia będą mogli ponownie złożyć wniosek. Zgodnie z projektem taki wniosek byłby rozpatrywany już według nowych zasad. 

 

Według stanu na dzień 1 grudnia 2023 r. prawo do świadczenia emerytalnego dla sołtysów uzyskało 31 454 osoby. Z powodu pełnienia funkcji sołtysa przez okres krótszy niż pełne 8 lat odmówiono przyznania świadczenia 1 185 osobom.


mp/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gazetarogozinska.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%